PORADNIK OPERATORA JEST W TRAKCIE PRZEPISYWANIA. WERSJA TUTAJ JEST NIEAKTUALNA
Jeśli to czytasz, to prawdopodobnie właśnie zostałeś HOPem lub OPem, chcesz sobie przypomnieć pewne zasady lub po prostu Ci się nudzi. Nieważny jest powód, ważne jest, iż tekst poniżej zawiera wszystkie podstawowe informacje i zasady potrzebne do bycia dobrym administratorem serwerda Discord Polskiej Filii SCP.
Zachowanie
Zanim przejdziemy do ścisłych reguł oraz całym systemie, pomówmy o czymś trochę prostszym, ale równie ważnym: zachowaniu, jakie powinien przejawiać Operator i Half Operator. Trzeba pamiętać, że do obowiązków administracji należy nie tylko dbanie o brak trollingu czy łapanie małoletnich użytkowników, ale też zapewnianie przyjemnej atmosfery na serwerze. Wymienię teraz kilka kluczowych kwestii, dzięki którym będzie możliwe zachowanie odpowiedniej ogłady i uniknięcie uderzenia wody sodowej do głowy (w przypadku nowych członków):
1. Administrator to też człowiek.
Powinien być on wzorem do naśladowania, ale umówmy się, jest też tylko człowiekiem. Każdy ma swoje wady oraz zalety, nie można wymagać, iż nagłe zostanie HOPem lub OPem spowoduje zniknięcie tych pierwszych i że zostanie on istotą idealną. Zwłaszcza, że czasami wady mogą okazać się zaletami, a w dzisiejszych czasach już raczej mało kto wierzy w istnienie „człowieka idealnego”, pełniącego ważną funkcję. W skrócie, staraj się zachowywać jak najlepiej, lecz nie neguj swoich wad oraz tego, że praktycznie niewiele różni Cię (jako człowieka) od typowego użytkownika.
2. Nie miej kija w dupie.
Tak, mamy pilnować porządku na serwerze, by nie było spamu, trollingu, shitpostu, gorszącej lub nielegalnej treści na prawo i lewo, jednak trzeba pamiętać o jednym. SCP to wciąż jest tylko hobby i jego celem jest rozrywka, więc czasem trzeba minimalnie przymknąć oko i dać się ludziom bawić (ale w granicach zdrowego rozsądku). Samemu też nie należy zapominać o rozrywce, bycie w administracji to oczywiście dodatkowo obowiązki, ale należy pamiętać o korzeniach i tym, że to wszystko jest „for fun”.
3. Szanuj wolność słowa i osobiste zdanie.
Przed przejściem w pełni do tego punktu ustalmy jedno, poglądy ekstremistyczne oraz niezgodne z prawem nie mogą być akceptowane, co powinno się rozumieć samo przez siebie. Każdy ma prawo do swoich poglądów na każdy temat oraz może je wyrażać, a członek administracji nie powinien reagować, aż do momentu, gdy rozmowa stanie się niekulturalna, krzywdząca lub nieszanująca innego użytkownika. Nie można przerywać dyskusji, ponieważ nie podoba się nam jej temat lub nie zgadzamy się z czyimś poglądem; gdybyśmy tak robili, to nie różnilibyśmy się od aparatów cenzorskich.
4. Traktuj każdego jednakową miarą.
To powinno być oczywiste, lecz dla pewności warto wspomnieć. Każdego użytkownika należy traktować tak samo, nieważne, czy się go lubi czy pełni on jakąś funkcję na serwerze albo jest „specjalny” w jakiś inny sposób. Operator musi być obiektywny, odkładać na bok „ja” i patrzeć na sprawę z każdej możliwej perspektywy. Oczywiście są pewne różnice między użytkownikiem, który dopiero wszedł na serwer, a takim, który jest członkiem społeczności od dłuższego czasu. W przypadku tego drugiego znane są pewne informacje pozwalające na ocenienie sytuacji trochę inaczej niż w przypadku użytkownika, który dopiero pojawił się na serwerze.
5. Komunikacja jest kluczem.
Kolejna podstawowa sprawa, o której nie zawsze wszyscy pamiętają. Jeśli masz do kogoś sprawę, to należy z nim o tym porozmawiać, ponieważ prawdopodobnie nie jest telepatą i nie będzie wiedzieć o tym, że chcesz takiej osobie coś przekazać. Jeśli ostrzegasz użytkownika przed jakimś zachowaniem i on do końca nie wie, w czym rzecz, to wytłumacz mu dokładnie, ponieważ czasem taki użytkownik nie wie nawet, iż robi coś złego. Dokładne wyjaśnianie sytuacji pozwala lepiej zrozumieć problematykę zagadnienia i daje większą szansę na poprawę zachowania użytkownika. Przypomnę też, że ta maniera jest uniwersalna i sprawdzi się w każdej sytuacji, również podczas problemu z innym członkiem administracji.
Kicki, bany i inne formy działań administracyjnych
Przeszliśmy już przez ten cały savoir-vivre Operatora, więc czas na jakieś konkrety wiążące się z obowiązkami Operatora. Zanim przejdziemy do określonych działań administracyjnych, omówimy pokrótce podstawowy. Zacznijmy od przedstawienia kolejnych kroków działań w odniesieniu do użytkownika, który w jakiś sposób łamie regulamin:
- Ostrzeżenie.
- Kick.
- Ban na okres 1-7 dni.
- Ban na okres 7-30 dni.
- Ban na okres 30-180 dni.
- Ban na okres +180 dni.
- Permaban.
Warto wspomnieć, że są przypadki, w których można pominąć część kroków, w związku z rodzajem przewinienia, należą do nich m.in.: niespełnianie wymogu wiekowego (wtedy z automatu wchodzi ban do momentu osiągnięcia przez użytkownika limitu wiekowego), rajdy (automatyczny permaban), trollowanie/shitpostowanie od razu po wejściu na serwer i nierobienie niczego innego (ostrzeżenie i w przypadku niezastosowania się permaban; jeśli ostrzeżenie poskutkuje wracamy do standardowego postępowania). Poza tymi wyjątkami nie powinieneś pomijać kroków działania, byłoby to po prostu nie w porządku w stosunku do zasad i użytkowników.
Bez dalszych ceregieli czas zanurzyć się w świat porządnej administracyjnej roboty:
1. Logowanie.
Ale chwila, przecież to nie jest żadne z podejmowanych działań wymienionych powyżej, więc co to tutaj robi? Już śpieszę z odpowiedzią. Normalnie to fajnie, by było działać, jak gliniarze z filmów, porywać auta, strzelać na prawo i lewo oraz kopać tyłki złym bandziorom, jednak rzeczywistość jest trochę inna. Jesteśmy rozliczani z naszych czynów, każdego kopniaka oraz bana, musimy po tym wszystkim trochę pobawić się z biurokracją. W skrócie, wszystko powyżej ostrzeżenia należy logować w kartotekach danych użytkowników.
Jeśli użytkownik popełnił przewinienie i dostał kick/ban to należy to dopisać do jego kartoteki, wraz z powodem i dołączonymi logami (logi dołączamy zawsze, gdy to możliwe, jest on uzasadnieniem naszych działań, dodatkowo ułatwia to rozeznanie się w sytuacji i ewentualne znalezienie użytkownika, jeśli w trakcie trwania bana zmienił nick), po zakończeniu bana należy też dopisać, że użytkownik został odbanowany.
Jeśli użytkownik nie ma kartoteki w momencie popełniania przewinienia karanego w sposób wymagający wpisania do kartoteki należy takową stworzyć w specjalnie przeznaczonym do tego wątku (link:http://dowodztwo.wikidot.com/forum/c-2113844/discord). Tytułem ma być nick użytkownika, podsumowaniem jego kod cyfrowy znajdujący się przy nicku np. "#1111". Pierwszy post to przewinienie, którego kara wymagała stworzenia kartoteki danego użytkownika.
Trzeba też wspomnieć o tabelce banów (link: http://dowodztwo.wikidot.com/bany), do której w razie zbanowania użytkownika należy dodać nową pozycję. Nową pozycję zawsze dodajemy na samym dole i zawiera ona kolejno: nick użytkownika, powód zbanowania, link do kartoteki oraz datę unbana w systemie dd-mm-rrrr.
2. Ostrzeżenia.
Ostrzeżenie to podstawowa rzecz, którą robimy w przypadku, gdy ktoś łamie regulamin. Ostrzeżenie jest najczęstszą formą działań, jaką podejmujemy, bo przecież nie planujesz kickować lub banować za małe poniesienie się głupawce shitpostowej na serwerze, prawda (jeśli planowałeś to odsyłam do drugiego punktu działu o zachowaniu)? Powody, dla których ktoś łamie regulamin, są różne, ale często jest to niewiedza lub małe zapomnienie się i proste ostrzeżenie wystarczy, by przywrócić użytkownika na ziemię.
Jeśli ostrzegasz użytkownika (lub ich grupę) powinieneś to robić jasno i stanowczo, musisz dać do zrozumienie, iż ten ktoś złamał zasady i nie będzie to przelatywać bokiem. Należy też pamiętać, by twój przekaz był wystarczająco jednoznaczny. Pewne osoby mogą zinterpretować twoje ostrzeżenie nie jako formę działania administracyjnego, z którym mogą wiązać się dalsze konsekwencje, a przyjacielską poradę. Jednocześnie nie będąc za ostrym, byłaby szkoda, gdyby ktoś odszedł, bo opieprzyłeś go za brak ostrzeżenia o głośności przy filmie z earrapem.
Jeszcze jedno, często daje się danym użytkownikom więcej niż jedno ostrzeżenie. Oczywiście jeśli ktoś nie słucha Cię mimo ostrzeżenia, to możesz go kicknąć (nawet powinieneś). Jednak jeśli mija jakiś okres czasu, to ktoś może się ponownie zapomnieć i trzeba go ponownie upomnieć. Lecz jeśli w krótkim okresie czasu zbiera się sporo ostrzeżeń na koncie jednego użytkownika, to jest to raczej znak, iż potrzebne są bardziej radykalne środki. Dodatkowo warto też wspomnieć, że wymierzanie innych kar fizycznych również jest rodzajem ostrzeżenia, mimo to nie powinno się zapominać o ostrzeżeniu słownym.
3. Kicki.
Więc dałeś komuś ostrzeżenie, a on dalej swoje? Czas na wytoczenie cięższych dział, czyli kicków. Kickować mogą zarówno Half operatorzy jak i Operatorzy. Kickowanie jest pierwszą czynnością do logowania w kartotece. Skickowanie użytkownika nie jest zbyt wielką karą z perspektywy tego, co może zrobić ban, ale jest już wystarczająco dosadną, by pokazać użytkownikowi, iż administracja nie patyczkuje się w tańcu i stoi on już jeden krok od bana. Kiedy kickuje się użytkownika można o tym myśleć, jak o ostatnim ostrzeżeniu przed poważniejszymi karami.
4. Bany.
Więc ostrzegałeś i kickowałeś użytkownika, a on dalej rozrabia? Cóż, czas na opcję dostępną jedynie dla Operatorów (sorry HOPy, nie dla was takie harce), czyli bany. Bany mają różną długość w zależności od przewinienia i zazwyczaj powinny być progresywne (zgodnie z tabelą powyżej).
Jeśli chodzi o dawanie banów to powinieneś mieć do tego dobry powód i zastanowić się dwa razy, gdyż niemal całkowicie odcina on danego użytkownika serwera od reszty społeczności. Będąc niepewnym, lepiej skonsultować się z resztą członków administracji, by uniknąć późniejszych nieporozumień. Przed zbanowaniem kogoś, powinieneś napisać wiadomość do banowanej osoby w celu przekazania jej powodu bana. Jednocześnie nie powinieneś zapominać o uzupełnieniu kartoteki.
Dodatkowo w przypadku każdego bana, każdego, zbanowany użytkownik ma prawo napisać apelację odwołującą się od decyzji administracji. Apelacja nie ma sztywno określonej formy, zawsze musi zostać przyłączona do kartoteki danego użytkownika i rozpatrzona w obiektywny sposób. Z powodu ryzyka wystąpienia konfliktu interesów osoba, która zbanowała użytkownika nie może brać udziału w głosowaniu o rozpatrzeniu apelacji (ale może dać swoją opinię na ten temat).
5. Skargi.
Teraz przechodzimy do trochę innej rzeczy niż ganienie użytkowników przez członków administracji discorda. Chodzi o skargi, których celem jest pozwolenie na oficjalne komunikowanie przez użytkowników problemów z innymi użytkownikami, które mogły zostać pominięte przez administrację serwera. Skargi użytkowników zawsze zostają anonimowe (chyba że użytkownik wyrazi zgodę na upublicznienie tożsamości), jedynie członkowie administracji Discorda mają możliwość posiadania wiedzy, kto złożył daną skargę. Jednakowo — tak jak apelacje — wysyła się je prywatnie do jednego z Operatorów.
W sytuacji, gdy dostaje się skargę, należy powiadomić o tym innych członków administracji Discorda wraz z przekazaniem jej treści. Po przeanalizowaniu zaczyna się dyskusja, w której rozpatruje się kwestie poruszone w skardze oraz ewentualne wnioski. Każdą skargę na danego użytkownika rozpatruje się indywidualnie, jednak w przypadku wystąpienia więcej niż jednej skargi na danego użytkownika administracja powinna dogłębniej zainteresować się zachowaniem wyżej wymienionego użytkownika.
Uwaga!
Operatorzy i Half Operatorzy nie mają możliwości składania skarg na zwykłych użytkowników, gdyż posiadają oni środki potrzebne do podjęcia działań przeciw złym zachowaniom określonych użytkowników bez pisania skargi. Mogą oni jednak składać skargi na innych członków administracji serwera Discord. Sprawa jest rozpatrywana przez innych członków administracji Discorda, dodatkowo składający skargę oraz Operator, którego dotyczy skarga, nie biorą udziału w głosowaniu, mogą jedynie brać udział w dyskusji, by przedstawić swoje punkty widzenia.
Na koniec
1. Podstawowe tricki na małoletnich użytkowników.
W naszym fachu to codzienność, jakiś małolat wchodzi na serwer i albo nie zna zasad, albo myśli, że jest najcwańszy na świecie i nikt się nie połapie, że ma 11 lub 13 lat. Wykręcają się, kłamią lub stosują inne manewry, które mają nas zwieść na manowce. Na szczęście masz nad nimi sporą przewagę w postaci: sprytu, doświadczenia, innych kolegów z administracji i tego poradnika. To właśnie ten poradnik zaraz zaopatrzy Cię w podstawową wiedzę, do tego, by wycisnąć wiek z każdego dzieciaka.
Użytkownicy małoletni dzielą się na dwa typy: tych, którzy nie wiedzieli o istnieniu limitu wiekowego i tych, którzy wiedzieli. Z typem pierwszym nie ma zazwyczaj żadnych problemów, pytasz po prostu o wiek, on odpowiada, Ty mówisz mu o zasadzie od wieku w regulaminie oraz długości bana, on się żegna i łapie bana, proste. Jednak z typem drugim jest większa jazda.
Ci, którzy łamią regulamin, świadomie stosują kilka podstawowych technik do obejścia zasad:
- Powołanie się na RODO i ochronę danych osobowych — to kompletny bullshit, RODO nie obejmuje wieku (ale dokładną datę urodzenia już tak), więc możesz go z radością poinformować, iż nie musi się martwić o RODO w związku z odpowiedzią na to pytanie.
- Podawanie fałszywego wieku — w tym wypadku sprawa jest najciekawsza, bo nie zawsze da się łatwo orzec, czy ktoś jest po prostu niedojrzały czy faktycznie nie skończył jeszcze szkoły podstawowej. Należy pamiętać, że zawsze można się pomylić, jednak zazwyczaj po sposobie pisania oraz informacjach posiadanych przez daną osobę, da się to wywnioskować.
- Wykręcanie się od odpowiedzi — tutaj sprawa jest prosta, dociskaj do dechy. Jesteś Operatorem i zadajesz pytanie, gdyż myślisz, że użytkownik serwera łamie regulamin, a odpowiedź na nie ma rozjaśnić sytuację.
Dobra, ale miały być tricki, a nie wykład o katalogowaniu dzieciaków, więc w skrócie:
- Nie podawaj limitu ograniczenia — jeśli ktoś nie zna zasad, to poda prawdziwy wiek, bo weźmiesz go z zaskoczenia. Uświadamiając taką osobę o limicie, dasz jej szansę do zbędnego cwaniakowania, przecież chcesz to załatwić szybko i bezwysiłkowo, prawda?
- Nie jesteś sam — administracja to nie jedna osoba, możesz zapytać innych o poradę, gdy nie jesteś pewien czyjegoś wieku albo skonsultować się odnośnie techniki wyciągania informacji. Ewentualnie, w sytuacji, gdy masz coś do zrobienia, przekaż sprawę komuś innemu.
- Bądź elastyczny — do każdej sprawy podchodź na jej własny sposób, czasem okey jest podejść na luzie i żartobliwie, a czasem na poważnie i stanowczo. To od Ciebie zależy, jak będziesz rozwiązywał taką sytuację. Dodatkowo stosowanie różnych metod jest też korzystne dla Ciebie, robienie jednej rzeczy w ten sam sposób za każdym razem może wpędzić w monotonię i sprawić, że straci się to „coś”.
Chętnie opowiedziałbym jeszcze o tonie rzeczy z tego zakresu w najprecyzyjniejszy możliwy sposób, ale goni nas czas, a są jeszcze inne kwestie do omówienia. Lecz to nie tak, że od tak zostaniesz wypuszczony na głęboką wodę bez koła ratunkowego. Zawsze możesz się zapytać bardziej doświadczonych Operatorów o poradę we wszystkich kwestiach, łącznie z tą.
2. Omyłka Operatora.
Administratorzy to nie maszyny, nie są idealni i popełniają błędy. Czasem czegoś zapomną lub przez jakiś czynnik będą nieobiektywni, wtedy, jeśli reszta członków administracji Discorda uważa, że popełnił on błąd, w danej sytuacji powstaje „omyłka Operatora”. W wypadku takiej omyłki najpierw prowadzi się rozmowę o działaniu danego administratora oraz mówi, dlaczego ich zdaniem było niewłaściwe, ma to pomóc w uniknięciu takich błędów w przyszłości. Następnie, jeśli omyłka związana była z jakimś użytkownikiem (np. zbanowanie go za jakieś przewinienie), należy rozpatrzyć, czy faktycznie zasługiwał na jakąś karę. Jeśli tak, to kara zostaje zmieniona na karę zadecydowaną przez innych Operatorów oraz użytkownikowi zostaje dostarczona informacja o omyłce i zmianie kary. Jeśli nie, to kara zostaje całkowicie anulowana, i jak w poprzednim przypadku należy dostarczyć użytkownikowi informację o zmianie decyzji oraz z czym była związana. Na koniec dodam, że przy przekazywaniu informacji pokrzywdzonemu użytkownikowi warto zawrzeć w nich przeprosiny, ponieważ z technicznego punktu widzenia taki błąd nie powinien się zdarzyć i uprzykrzyć komuś współżycie ze społecznością.
3. Unikanie chodzenia „na górę”.
Trzeba wyjaśnić sobie jedną kwestię, tak, podlegamy pod Wiki i tak, reprezentujemy w pewien sposób Wiki, więc jest to w ich interesie, by serwer był na właściwych torach. Jednak to nie oznacza, że trzeba im zawracać tyłki o każdą pierdołę, zwłaszcza, że mają huk własnej roboty oraz problemów, więc nie potrzebują naszych na dokładkę (tak samo każdy inny). Jeśli ma się problem związany z Discordem, to po to jest administracja Discorda i należy o tym pamiętać. Jasne, są sytuacje, które wymagają ingerencji administracji Wiki, jednak jest to dość wąskie pasmo i zazwyczaj się nie zdarza. Na pewno nie należą do niego sytuacje tego pokroju: niezgadzanie się z decyzją podjętą przez innych Operatorów, gdy ci podali logiczne uzasadnienie swoich wyborów lub niezgadzanie się w związku z jakąś kwestią jasno opisaną przez regulamin i chęć podjęcia działania sprzecznego.
4. Zakaz pomijania tematów.
Okey, więc to kolejna rzecz, która powinna być podstawowa kwestia, ale dla świętego spokoju warto o tym wspomnieć. Jeśli jakiś HOP lub OP ma sprawę do innych członków administracji, to nie można tego zostawić bez odpowiedzi. Działamy jako grupa, a nie pojedyncze jednostki, a praca zespołowa oraz komunikacja to podstawa. Oczywiście nikt nie oczekuje, że będziesz w 0,5 sekundy po poruszeniu jakiegoś tematu pisał odpowiedź, ani że będziesz miał wyrobioną opinię na dany temat. W przypadku tego pierwszego należy jednak pamiętać, iż nawet jeśli ma się opóźnienie, to nie należy tego zostawiać, bo w naszej opinii jest już po herbacie. Po prostu staraj się odpowiadać szybko, lecz też nie przeginaj, to wciąż tylko hobby. Jeśli zaś chodzi o to drugie to wystarczy napisać „nie wiem” lub „nie mam zdania”, ponieważ wtedy dajesz do zrozumienia, iż nie ignorujesz tematu, ale po prostu nie wiesz, co z takim fantem zrobić i nikt nie może Ci mieć takiej niewiedzy za złe.
To chyba koniec naszej wspólnej wyprawy przez ten poradnik. Liczę, że nie wynudziłeś się w trakcie lektury tego dzieła. A nawet jeśli nie było to za ciekawe, to teraz powinieneś już wiedzieć, co w trawie piszczy i posiadać wiedzę, by być dobrym HOPem i OPem. Nieważne, czy jesteś świeżo upieczonym członkiem administracji, starym psem uczącym się nowych sztuczek czy po prostu standardowym zjadaczem chleba, teraz masz to, co potrzebne.
Jeszcze jedno, nie wstydź się wrócić tu od czasu do czasu. Ludzka pamięć jest zawodna i czasem zapominamy albo przeinaczamy fakty, to normalne. Jednakowoż jeśli masz pamięć ejdetyczną, to też nie rzucaj tego w kąt, może jakiś fragment przyda Ci się jako cytat w kłótniach i dyskusjach.
Dla administracji: Wytyczne są oznaczone niebieskim tekstem przy każdym punkcie.
1. Postanowienia ogólne
- 1.1. „Fundacja SCP Polska” to oficjalny serwer społeczności naszej witryny pisarskiej. Jest wspólną przestrzenią należącą do nas wszystkich.
Dla administracji: Zasada wprowadzona, by przeciwdziałać zbijaniu się w grupki wypychające innych użytkowników z rozmowy na publicznych kanałach. Jeśli zobaczymy takie zachowanie, zachłanne zagarnianie dla swojej grupki naszej wspólnej przestrzeni, należy najpierw poprosić, by ta grupa przeniosła się na wiadomości prywatne/dedykowany wątek tematyczny, a jeśli to nie poskutkuje — działać zgodnie z drabinką.
- 1.2. Każdy z nas jest w równym stopniu zobligowany do znajomości i przestrzegania regulaminu. Nieznajomość zasad nie zwalnia z ich przestrzegania.
Dla administracji: Ogólniejsze ujęcie kilku starszych zasad, opisane w sposób pojednawczy ze społecznością (z racji tego, że przez pewne niepokoje zaroiło się od oskarżeń o kolesiostwo i nierówne traktowanie użytkowników). Niezależnie jak zasłużony ktoś by nie był dla naszego serwera — w przypadku złamania regulaminu mamy go traktować tak samo, jak anonima. Kolegów z administracji mamy podczas rozpatrywania skarg oceniać pod kątem przestrzegania regulaminu i wytycznych, a nie bronić ich za wszelką cenę. Regulamin to dla nas podstawa postępowania, a nie tylko wskazówka!
- 1.3. Minimalny wiek umożliwiający przebywanie na serwerze wynosi 16 lat. Niespełnienie tego wymogu grozi nałożeniem bana do czasu, aż zbanowany uzyska wymagany wiek. Odmowa podania/potwierdzenia wieku skutkuje banem permanentnym do momentu złożenia apelacji, w której wskaże osiągnięcie regulaminowego wieku.
Dla administracji: Jest wiele powodów dla których nie pozwalamy tu przebywać młodszym. Jednym jest ToS Discorda. Drugim są treści jakie mogą się pojawiać, które nie są przeznaczone dla małych dzieci i nie chcemy by mama Piotrusia, lat 6, przyszła do nas z pretensjami bo jej bombelek przeczytał opowiadanie horror. Trzecim jest chęć utrzymania pewnego podstawowego poziomu dyskursu — to ma być dojrzała witryna pisarska, a nie przedszkole z mrugaczami.
- 1.4. Zasady dotyczące zachowania i bezpieczeństwa obowiązują zarówno na kanałach tekstowych, jak i na kanałach głosowych.
Dla administracji: To jest punkt informacyjny dla społeczności.
- 1.5. Nieprzestrzeganie regulaminu oraz poleceń administracyjnych wydawanych w celu jego egzekwowania, może prowadzić podjęcia czynności dyscyplinarnych i niedyscyplinarnych wedle procedur i zgodnie z systemami opisanymi w sekcji „czynności dyscyplinarne”.
Dla administracji: To jest punkt informacyjny dla społeczności.
- 1.6. Administracja według własnej decyzji tworzy/usuwa kanały i wątki oraz dodaję/usuwa emotki i naklejki na serwerze.
Dla administracji: To jest punkt informacyjny dla społeczności. Te działania są wspólną decyzją administracji — nie należy podejmować jej samowolnie.
- 1.7. Administracja serwera zastrzega sobie prawo do modyfikacji regulaminu w dowolnym momencie. Takie fakty będą wyraźnie oznajmiane na kanale #ogloszenia.
Dla administracji: Proces zmiany regulaminu powinien być pracą wspólną całej administracji. Oprócz tego należy przeprowadzać go z należytą troską i starannością, potrafiąc uzasadnić wprowadzane zmiany. Tyczy się to zarówno drobnych korekt, jak i gruntownego przepisania obowiązujących zasad.
- 1.8. W razie niejasności dotyczących regulaminu skontaktuj się z administracją.
Dla administracji: To jest punkt informacyjny dla społeczności. Jeśli widzisz, że ktoś publicznie naśmiewa się/krytykuje obowiązujące zasady — nie reaguj wrogo. Poproś o rzeczowe wyrażenie tych wątpliwości w wiadomości prywatnej. W razie czego wyjaśnij nieścisłości lub przedstaw sprawę reszcie administracji, by pomyśleć o wprowadzeniu poprawek.
2. Zachowanie
- 2.1. Wymagamy zachowania podstawowej kultury osobistej, szanowania innych użytkowników serwera i postępowania adekwatnie do wieku wymaganego na serwerze. Pamiętaj o zdrowym rozsądku i przede wszystkim bierz pod uwagę ostrzeżenia administracji.
Dla administracji: Ludzie są różni i potrzeba ogólnej podkładki, by reagować na zachowania antyspołeczne, które nie łapały się pod wyszczególnione w dalszych punktach patologie, zwłaszcza sytuacje „na granicy” tych punktów (np. 2.10, 2.11, 2.12, 2.13, 2.14) — w przypadku gdy się łapią, to one mają zastosowanie zamiast 2.1. Jeśli widzisz kogoś, kto zachowuje się w sposób zakłócający porządek na czacie, zachowuje się w sposób edgy, jest obsceniczny, skrajnie niekulturalny, nie szanuje innych użytkowników itd., postępuj zgodnie z drabinką. Jeśli ktoś zachowuje się dziecinnie, jest to podstawa do podjęcia akcji administracyjnej w celu weryfikacji wieku, patrz 1.3.
- 2.2. Korzystaj z dedykowanych kanałów w dedykowany sposób, zgodnie z ich opisami.
Dla administracji: Punkt głównie informacyjny. W przypadku pomyłki — kierujemy kogoś na prawidłowy kanał i wyjaśniamy, gdzie znajdzie opis.
- 2.3. Zabrania się łamania oraz umieszczania treści niezgodnych z polskim prawem.
Dla administracji: Postępowanie w tej kwestii zależy od tego, jak rażącym przekroczeniem przepisów jest dana treść. Dla przykładu — wstawienie mema polegającego na byciu spiraconym filmem ma spotkać się z usunięciem tej wiadomości i pouczeniem użytkownika w wiadomości prywatnej. Cięższe przewinienia, jak chociażby propagowanie totalitaryzmów, wysyłanie przepisów na narkotyki itp., skutkować powinny permabanem. WAŻNE: NIE NALEŻY ODNOSIĆ SIĘ DO KODEKSU KARNEGO PRZY ZAKŁADANIU KARTOTEKI! Nie jesteśmy prawnikami i nasza błędna ocena może skutkować wytoczeniem nam procesu. Należy się przede wszystkim powoływać na inne punkty obecne w regulaminie, a jeśli mamy podejrzenie, że ktoś naprawdę popełnił przestępstwo — w ostateczności zawiadomić policję. Za treści umieszczane na serwerze rozumiemy też wszystko to, co jest z jego poziomu widoczne — w tym zdjęcia profilowe, statusy, przypięte social media, tu głównie mamy na myśli promowanie totalitaryzmów (np. faszystowska symbolika).
- 2.4. Zabrania się roleplay'u, nie udawajmy też, że Fundacja jest prawdziwa. Nie korzystaj z nazwy użytkownika, która zawiera człony takie, jak „SCP”, „O5”, „Klasa D”, nazw postaci z uniwersum, ani nazw obiektów in-universe (same tytuły „Doktor” i „Agent” są dozwolone).
Dla administracji: Punkt do odsiewu wszystkich 10247 SCP-049 szturmujących bramkę. Jeśli ktoś ma nieregulaminowy nick — prosimy go o zmianę i nie wpuszczamy go przez bramkę. Przy roleplayowaniu wystarczy upomnienie o zaprzestanie takowego zachowania, a w przypadku jego powtarzania się postępujemy zgodnie z drabinką.
- 2.5. Zabrania się podszywania pod administrację, użytkowników czy inne osoby bez ich wyraźnej zgody.
Dla administracji: Punkt ten powstał głównie, by odsiać wszystkie przypadki podszywania się pod zasłużonych członków społeczności (jak np. piofli). Jeśli dojdzie do takiego incydentu, prosimy użytkownika o zmianę wszystkich wprowadzających w błąd elementów profilu. W przypadku, gdy się posłucha — wystawiamy ostrzeżenie i logujemy to w jego kartotece. Jeśli nie — wstawiamy permabana.
- 2.6. Nie pinguj administracji, ról czy innych użytkowników bez powodu. Powodem może być m.in. prośba o pomoc, zgłoszenie problemu itp.
Dla administracji: Punkt w celu przeciwdziałania mass pingom i nachalnemu pingowaniu kogokolwiek. W przypadku jego złamania — postępujemy zgodnie z drabinką.
- 2.7. Zabrania się rozwiązywania na własną rękę konfliktów wynikłych na serwerze. Jeżeli na czacie widoczna jest zaogniona sytuacja, należy spingować odpowiednią rolę (tj. @Half OP i @OP). Działanie na własną rękę (tzw. minimodding/podsiadanie moda) będzie karane odpowiednio do ciężkości głównej sprawy.
Dla administracji: Punkt przeciwko samotnym interwencjom użytkowników, które się zdarzają, a które jednocześnie znacznie przeszkadza administracji. W lżejszych przypadkach stosujemy opcjonalnie szczebel pierwszy, a jak nie zadziała, to zaczynamy od szczebla piątego drabinki. W cięższych — od razu ban 1-30 dni. Długość bana proporcjonalna do ciężkości przewinienia.
- 2.8. Zabronione jest przebywanie na serwerze na więcej niż jednym koncie (multikontach) oraz przekazywanie na własność lub sprzedaż swojego konta. Multikonta otrzymają permabana, a jeśli jest to próba uniknięcia nałożonego wcześniej bana, oba konta otrzymają permabana. Konta przekazywane również otrzymują permabana.
Dla administracji: Zasada przeciw multikontom. Jeśli ktoś po prostu zmieni konto i nas o tym poinformuje — stare dostaje permę, logujemy to tylko w tabeli z powodem „KONTO USUNIĘTE”. Jeśli to zwykłe multikonto, do którego ktoś się przyzna — multikonto dostaje permę i trafia do tabeli, ale wpis trafia do kartoteki GŁÓWNEGO konta. Jeśli multikonto używane jest do omijania kary — perma dla obu kont, wpis do kartoteki GŁÓWNEGO konta, wpis do tabeli banów DLA OBU. Jeśli nie wiedzieliśmy, że to ta sama osoba i multikonto miało przez to założoną kartotekę, linkujemy ją w kartotece głównego konta. Złamanie tego punktu jest czynnikiem obciążającym w przypadku rozpatrywania apelacji! Dodatkowo obowiązuje zakaz przekazywania i sprzedawania swojego konta celu uniknięcia sytuacji gdy ktoś przebywa na czacie pod realnym nickiem innej osoby. Może to rodzić wiele potencjalnych nadużyć i nieporozumień. Konto przekazane otrzymuje permabana.
- 2.9. Treści zawierające migające obrazy, głośne dźwięki, jumpscare'y lub po prostu kontrowersyjne (treści drastyczne postowane w celach informacyjnych, pobudzające fobie itd.) należy oznaczyć spoilerem i odpowiednio opisać. Postowanie innych treści NSFW (np. pornografii, wiadomości nacechowanych seksualnie i gore) jest zabronione na serwerze.
Dla administracji: Na serwerze pojawiały się treści NSFW, na które wcześniejsza wersja regulaminu nie pozwalała nam adekwatnie reagować, narażając serwer na konsekwencje ze strony Discorda, a społeczność — na afery. Punktu tego nie stosujemy w sposób absolutny — umożliwiamy postowanie treści „na granicy” w celach informacyjnych, jeśli pochodzi z artykułu na wiki, dzieła kultury lub jest środkiem artystycznej ekspresji (choć tu granicę stawiamy przy treściach, które jawnie nawiązywałyby do np. samookaleczania się, jak choćby malowanie własną krwią) — pod warunkiem, że są oznaczone spoilerem. Pamiętajmy też, że punkt dotyczy treści jawnie NSFW i pasująca do tematu, ale wciąż SFW wzmianka o sprawach związanych z seksualnością (np. czyjeś ogólne preferencje) nie powinny być podstawą do interwencji, z kolei NSFW memy i pasty już tak. Przy tematach wrażliwych — usunąć wiadomość i skonsultować się z użytkownikiem. Przy zwykłym łamaniu tego punktu — zaczynamy od kicka, usuwając przy okazji treść NSFW. Za treści umieszczane na serwerze rozumiemy też wszystko to, co jest z jego poziomu widoczne — w tym zdjęcia profilowe, statusy, przypięte social media.
- 2.10. Zabraniamy wyzywania i obrażania się nawzajem, wystosowywania osobistych ataków na innych użytkowników i innych form słownej agresji, w tym gróźb wobec innych użytkowników.
Dla administracji: Punkt powstał w celu zaadresowania problemu ogólnej agresji słownej. W przypadku jego złamania stosujemy drabinkę, jeśli naruszenie go pojawia się w środku kłótni — stawiamy najpierw nacisk na deeskalację (w ramach pierwszego szczebelka drabinki). Jeśli agresja ta jest przenoszona też na inne serwery/DMy, uznajemy, że dodatkowo dochodzi do złamania 3.5 i karamy to odpowiednio surowo.
- 2.11. Zabraniamy wszelkich form agresji słownej motywowanej czyimś pochodzeniem, wyznaniem, tożsamością płciową, sprawnością lub orientacją seksualną i nawoływania do przemocy.
Dla administracji: Punkt powstał w celu zaadresowania problemu celowanej agresji słownej, zwłaszcza w stosunku do mniejszości. W przypadku jego złamania, postępujemy zgodnie z drabinką zaczynając od kicka. W zależności od ciężkości złamania tego punktu, administracja może podjąć wspólnie decyzję o przejściu od razu do banów, w tym permy. Za treści umieszczane na serwerze rozumiemy też wszystko to, co jest z jego poziomu widoczne — w tym zdjęcia profilowe, statusy, przypięte social media. Jeśli agresja ta jest przenoszona też na inne serwery/DMy, uznajemy, że dodatkowo dochodzi do złamania 3.5 i karamy to odpowiednio surowo.
- 2.12. Zabraniamy prowokowania innych użytkowników do kłótni lub łamania regulaminu, a także trollingu, w tym w formie zorganizowanej (raid).
Dla administracji: Punkt powstał w celu opisania zbiorczo zachowań prowokacyjnych, z wyszczególnieniem ich poszczególnych form. W przypadku zwykłych prowokacji — postępujemy zgodnie z drabinką. Przy prowokowaniu do łamania regulaminu — zaczynamy od kicka. W przypadku trollingu (skrajnej formy prowokacji) — wstawiamy bana permanentnego.
- 2.13. Zabraniamy naśmiewania się z innych użytkowników, zwłaszcza nowych, a także komentowania na bieżąco trwających akcji administracyjnych.
Dla administracji: Punkt ten powstał w celu przeciwdziałania problemowi wyszydzania innych, zwłaszcza świeżych użytkowników, co ograniczało im możliwości integracji ze społecznością. Bierzemy tu pod uwagę zarówno naśmiewanie się bezpośrednio z użytkowników, jak i z ich twórczości na wiki, w tym w formie pojawiających się w przeszłości „coldpostowych bingo”. W przypadku wykrycia złamania go postępujemy zgodnie z drabinką.
- 2.14. O swoich opiniach można mówić i dyskutować, dopóki respektują zasady i innych użytkowników. Należy z szacunkiem podchodzić do odmiennych poglądów, bez narzucania innym własnego zdania lub lekceważenia cudzych przekonań.
Dla administracji: Punkt głównie w celu nadzorowania wymiany poglądów na serwerze. Należy zachować szczególną czujność, zwłaszcza na wątku #Polityka (przy okazji — patrz punkt 4.4), ponieważ to sprawy powodujące dużo konfliktów. W przypadku łamania tego punktu postępujemy zgodnie z drabinką.
- 2.15. Zabraniamy spamu i floodu (wysyłania wielokrotnie tych samych wiadomości w krótkim czasie oraz zamieszczania treści niechcianych, niepotrzebnych, zawierających niską wartość merytoryczną), nadużywania wyróżników (same wielkie litery, pogrubienia, podkreślenia itd.).
Dla administracji: Rzadko, ale jeszcze czasem się zdarza, więc ten punkt jest potrzebny. W przypadku złamania go stosujemy drabinkę. Skrajne postaci spamu i shitpostingu nie podpadają pod ten punkt, tylko już pod trolling określony w wytycznych dla punktu 2.12.
- 2.16. Nie popieramy użytkowania generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI). Zabraniamy wstawiania wytworzonych za jej pomocą treści na kanały poświęcone sztuce oraz publikowania wygenerowanych przez GenAI wizualizacji elementów uniwersum.
Dla administracji: Punkt w ramach reakcji na zalew AI slopu. Nie reagujemy na znalezione gdzieś w internecie memy (np. tańczące kotki). Jeśli ktoś wstawi jednak określone w punkcie treści, po prostu usuwamy wiadomość i udzielamy słownego upomnienia. Dopiero gdy zdarza się to kilkukrotnie, karamy według drabinki.
- 2.17. Jeśli Twoje konto zostanie przejęte przez bota, zostanie ono skickowane, a wysyłane przez nie wiadomości — usunięte. Takie zajście nie jest liczone jako Twoje przewinienie i nie jest logowane w kartotece.
Dla administracji: Informacja dla użytkowników i ważny punkt, ponieważ problem zabezpieczeń Discorda coraz bardziej narasta. Kickujemy, usuwamy linki do scamów, nie logujemy tego w kartotece.
- 2.18. Obowiązuje zakaz reklamowania się na serwerze i wiadomościach prywatnych bez uzgodnienia tego z administracją serwera. Bez zgody dozwolone jest jedynie ogłaszanie własnych prac i tłumaczeń na wyznaczonych kanałach.
Dla administracji: Punkt porządkujący zasady reklamy. Nieuzgodnioną z nami reklamę usuwamy, a jej autora karamy ostrzeżeniem, dalsze szczeble drabinki przy kolejnych incydentach.
3. Bezpieczeństwo
- 3.1. Bezwzględnie zabraniamy, zarówno na serwerze, jak i poza nim, wysyłania cudzych danych osobowych, zdjęć, profili w mediach społecznościowych i informacji uznawanych za wrażliwe bez wyraźnej zgody tej osoby (tzw. doxxingu).
Dla administracji: W przypadku, kiedy ktoś wysyła bez zgody czyjeś zdjęcia, ujawnia jego dane osobowe (nawet jeśli je „ukrywa” za np. inicjałami) dane na temat miejsca zamieszkania, wrażliwe informacje (np. sytuacja rodzinna, orientacja seksualna u osoby niewyoutowanej, kinki i wszystko, czego można użyć do kompromitacji lub szantażu) — banujemy, w domyśle permanentnie, ale jeśli jest to małe i omyłkowe (w tym w formie „zabawy” w zgadywanie personaliów) złamanie tej zasady, możemy rozważyć ban czasowy, stopień drabinki dobierając do danej sytuacji. Mieliśmy sprawę z żartobliwym rozsyłaniem zdjęć użytkowników poza kete bez ich zgody, na samym kete co jakiś czas latają też np. inicjały użytkowników, których nie spytano o to, czy na pewno zgadzają się, by wysyłano je na publicznych kanałach.
- 3.2. Nie pozwalamy na nadmierne ujawnianie swoich danych osobowych, poza sytuacjami, które tego wymagają (np. prowadzenie badań ankietowych, reklama za zgodą administracji, weryfikacja wieku podczas akcji administracyjnej). Jesteśmy tylko ludźmi z podobną pasją na publicznym serwerze, a nie kolegami z klasy. Nie traktuj nas z pełnym zaufaniem, gdyż nie znamy się całkowicie.
Dla administracji: PUNKT TEN NIE DOTYCZY SYTUACJI, KIEDY KTOŚ UJAWNIA TYLKO SWOJE IMIĘ! Naszą reakcją na wysłanie przez kogoś swojego nazwiska (z lub bez imienia), adresu zamieszkania o różnym stopniu dokładności (samo województwo/miasto dopuszczamy), informacji o dokładnym miejscu pracy/nauki i jakichkolwiek innych danych umożliwiających łatwą identyfikację i odnalezienie danej osoby, powinno być usunięcie wiadomości i pouczenie autora w wiadomości prywatnej, powołując się na ten punkt regulaminu, dlaczego wiadomość została usunięta. Karamy zgodnie z drabinką dopiero przy notorycznym łamaniu tej zasady. Nie reagujemy w sytuacjach, kiedy ktoś np. przeprowadza badanie naukowe lub chce za naszą zgodą coś związanego ze sobą zareklamować. Na kete co jakiś czas ktoś pisze swoje imię i nazwisko, a w skrajnych przypadkach nawet dokładny adres zamieszkania (przypadek użytkownika ShadowF4). Punkt ten powstał po to, by ograniczyć występowanie takich sytuacji w przyszłości.
- 3.3. Nie pozwalamy na ujawnianie swoich informacji uznawanych za wrażliwe, zwłaszcza w formie ventingu i trauma dumpingu rozumianych jako publikowanie treści obejmujących tematy takie jak zdrowie psychiczne, zdrowie seksualne i trudna sytuacja życiowa, z oczekiwaniem uzyskania nieprofesjonalnej pomocy.
Dla administracji: TEN PUNKT NIE DOTYCZY COMING OUTÓW! Kiedy ktoś ujawnia na swój temat coś jawnie kompromitującego, czego można łatwo użyć do szantażu lub manipulacji, swoją historię medyczną ze zbyt dużymi szczegółami, w tym tę dotyczącą zdrowia psychicznego, informacje o swoim życiu seksualnym, kinkach, fetyszach, opisy trudnej sytuacji rodzinnej itd. — wiadomość usuwamy i pouczamy autora w wiadomości prywatnej, powołując się na ten punkt regulaminu, czemu zdecydowaliśmy tak postąpić. Karamy zgodnie z drabinką dopiero, kiedy ktoś łamie tę zasadę nagminnie. Jest ona konsekwencją wydarzeń przez i podczas istnienia tzw. „vent wątku” na kete, gdzie ludzie, kierując się nieadekwatnie dużym zaufaniem do społeczności, ujawniali właśnie takie informacje w stopniu tak dużym, że w przypadku wycieku ich poza serwer ściągnęliby na siebie realne niebezpieczeństwo.
- 3.4. Nie pozwalamy na wykorzystywanie kanałów na serwerze do umawiania się na spotkania.
Dla administracji: Takie sytuacje miały miejsce i zawsze stwarzają niebezpieczeństwo, że zjawi się tam ktoś nieproszony, potencjalnie niebezpieczny. Wliczamy w to nie tylko umawianie się na kameralne spotkania, ale także umawianie się na wspólne wizyty na wszelkiej maści eventach, jak chociażby Pyrkon. Takie wiadomości usuwamy i autorów, powołując się na tę zasadę, pouczamy i prosimy o robienie tego w zamkniętej, prywatnej grupie. Karamy zgodnie z drabinką dopiero, kiedy ktoś kilkukrotnie łamie tę zasadę — karze podlega inicjator dyskusji.
- 3.5. Bezwzględnie zabraniamy przekraczania wyznawanych przez danego użytkownika granic w kontaktach, w tym w formie przekraczania jego przestrzeni osobistej i nękania, zarówno na, jak i poza serwerem.
Dla administracji: W historii serwera zdarzały się przypadki groomingu, nękania w wiadomościach prywatnych, wysyłania gróźb w celu szantażu itp., ta zasada ma nas zaopatrzyć w narzędzie, by odpowiednio reagować. Winowajcę po weryfikacji karzemy banem, w domyśle permanentnym, lecz jeśli wydarzenie nie jest szczególnie groźne (np. po prostu pisanie DMów mimo czyichś zastrzeżeń, że sobie tego nie życzy), możemy rozważyć bana od miesiąca wzwyż. Pod ten punkt podpada też podążanie za użytkownikiem na inne serwery lub przychodzenie z innych serwerów, by go obserwować/dręczyć.
- 3.6. Bezwzględnie zakazujemy wymierzania samosądu na innym użytkowniku czy podburzania innych przeciwko skonfliktowanej osobie i/lub prowadzenia ciągłego, skoordynowanego, zbiorowego ataku na danego użytkownika (tzw. dogpilling).
Dla administracji: Wszystkie sytuacje określone w tym punkcie, a także „selfdogpilling” wyjaśniony w tych zaleceniach, miały miejsce na serwerze i dotychczas nie mieliśmy dedykowanych narzędzi, by odpowiednio reagować. Samosądy to nie minimodding, a już próba wymierzenia komuś kary z dowolnego powodu i w dowolnej formie. Dogpilling — ciągłe powtarzanie wzorca wrogich zachowań wobec jakiejś osoby i/lub podburzanie osób przeciwko niej, pojedyncze przypadki kwalifikują się pod 2.1, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13 itd. Zarówno samosądy, jak i dogpilling, karamy banem od miesiąca wzwyż. Selfdogpilling (celowe ustawianie innych przeciwko siebie, by stworzyć wrażenie zostania zdogpillowanym) to prowokacja, przy której zastosowanie ma 2.12, a wobec tych, którzy dali się w ten sposób ustawić — 2.1 + inne punkty z sekcji 2 złamane podczas takiej kłótni.
- 3.7. W przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń do zachowania innego użytkownika wobec was, wystąpienia niepokojącej sytuacji na i poza serwerem lub zagrożenia takową, zachęcamy do bezpośredniego i natychmiastowego kontaktu z Operatorem lub Half-Operatorem w wiadomości prywatnej.
Dla administracji: Jeśli przyjdzie do nas użytkownik, zgłaszając czyjeś niepokojące/niebezpieczne zachowanie lub prosząc nas o wsparcie w sprawie chociażby dręczycieli przychodzących za nim na serwer (taka sytuacja miała raz miejsce), od razu informujemy o tym resztę administracji i pilnie ustalamy, jak na taką sytuację reagujemy za pomocą regulaminowych narzędzi. W przypadku podejrzenia, że mamy do czynienia z czymś zabronionym prawnie, banujemy winowajcę, logujemy go OD RAZU w miarę możliwości, a ofiarę zachęcamy do zgłoszenia sprawy np. na policję lub rodzicowi, jeśli to osoba niepełnoletnia.
4. Czynności dyscyplinarne
- 4.1. Czynności dyscyplinarne dotyczące złamania pojedynczych punktów regulaminu muszą zgadzać się z określonymi dla nich wytycznymi. Macie prawo do ich znajomości — w przypadku wątpliwości, czy członek administracji postępuje zgodnie z nimi, możecie zażądać zacytowania w wiadomości prywatnej wytycznych, którymi się w danym momencie posłużył. Znajdziecie je też w Poradniku OP-a. Wytyczne te mogą ulegać zmianom.
Dla administracji: Członkowie administracji powinni wiedzieć, kiedy postępować zgodnie z drabinką, a które sytuacje są wyjątkiem. To nieco bardziej złożony system niż „drabinka + jak uważasz”, ale ma zapobiec nadużyciom ze strony administracji. Jeśli jakieś wytyczne nie działają/nie wystarczają i np. musieliście sięgnąć po OP Order, wnosicie do reszty administracji o ich zmianę. Prawo do znajomości tych wytycznych przez użytkowników służy dwóm celom: transparentności i rozstrzyganiu sytuacji wątpliwych. Wytyczne to jednocześnie Wasz dupochron — dopóki się do nich stosujecie, nikt nie ma Wam nic do zarzucenia.
- 4.2. Podstawowym systemem kar jest tzw. „drabinka”, polegająca na zwiększaniu konsekwencji dyscyplinarnych wraz z kolejnymi przewinieniami zgodnie z poniższym schematem:
- Ostrzeżenie;
- Wyrzucenie z serwera (kick);
- Ban od 1 do 30 dni;
- Ban od 31 do 180 dni;
- Permaban.
Dla administracji: Drabinkę stosujemy w przypadku zasad, w których wytycznych ją wskazano, a przy banach — ogólnie jako wyznacznik kolejnych kar, jeśli ta określona w wytycznych jest mniejsza, a mamy do czynienia z kolejnym wpisem do kartoteki. Główną zmianą jest zmniejszenie liczby szczebelków banowych — nie mnożymy stopni drabinki niepotrzebnie, a także uzyskujemy większą elastyczność w kwestii reakcji na te same przewinienia o różnej „ciężkości” — mogą się łapać na różne długości w obrębie jednego szczebla. Opcjonalnie, zanim sięgnie się po drabinkę, można (i czasem nawet należy — patrz: wytyczne do niektórych punktów) deeskalować sytuację i rozwiązać ją za pomocą nieformalnego pouczenia.
- 4.3. Zastosowane środki dyscyplinarne wobec użytkownika są logowane w publicznie dostępnych kartotekach (klik). Wpis obejmuje: nick razem z ID użytkownika, powód kary (wraz ze złamanymi punktami regulaminu), dzień jej wystawienia, zapis/opis zdarzenia (wraz z linkiem do jednej wiadomości umożliwiającej znalezienie zajścia, jeśli wstawienie takowego jest możliwe), długość trwania kary i datę jej zniesienia (jeśli to ban). Może zawierać informację o wieku użytkownika, jeśli był to powód bana. Wpis do kartoteki powinien zostać ukończony do 3 dni od zajścia zdarzenia.
Dla administracji: Punkt ten ma przeciwdziałać wszelkiej maści bałaganowi w kartotekach. Czyli zakładaniu ich absurdalnie późno lub zapominaniu o logowaniu, kartotekom „wannowym”, czyli albo nieistniejącym, albo bez żadnej możliwości odnalezienia danej osoby itd. W skrócie — wszystkie informacje wymienione tutaj mają znaleźć się w czyjejś kartotece.
- 4.4. Bany permanentne otrzymane na wiki, przenoszone są na Discorda, podobnie z Discorda na wiki. Apelacje od tych banów są jednak rozpatrywane osobno dla Discorda i dla wiki.
Dla administracji: Mirrorbany, bo dotychczas były trochę szarą strefą. Dopiero apelacje rozpatrujemy osobno dla Discorda i dla wiki — to przez to, że mimo nierozerwalnego powiązania tych dwóch mediów (dlatego permy razem), aktywność na nich ma inne podstawy i rządzi się innymi regułami (dlatego osobno apelacje). Nie praktykujemy mirrorbanów od innych filii — chyba że w przypadku wieku poniżej wymaganego (gdzie łamie nasz punkt 1.3) lub tych związanych z sekcją 3 („Bezpieczeństwo”) gdzie też łamie adekwatne punkty stanowiąc zagrożenie dla innych osób.
- 4.5. Przy moderowaniu wątku #Polityka domyślną karą jest kick, dopóki wytyczne do złamanego punktu nie wymagają wyższej kary.
Dla administracji: #Polityka jest strasznie konfliktogennym wątkiem. Co prawda, podstawą naszego postępowania jest deeskalacja, ale jeśli ona nie działa — domyślną karą jest kick. Bez zabawy w półśrodki, które w przeszłości, zamiast mieć efekt zimnego prysznica, powodowały jeszcze większe wzburzenie już rozjuszonych osób.
- 4.6. W przypadku złamania regulaminu przez członka administracji serwera, wachlarz kar rozszerzony jest o degradację. Stanowi uzupełnienie dla konsekwencji określonych w wytycznych.
Dla administracji: Administrator może dostać ostrzeżenie, samą degradację (jedno lub dwustopniową, zależnie od pozycji i ciężkości przewinienia) lub degradację razem z usunięciem z serwera (w formie kicka lub bana). Decyzja zależy od reszty administracji i wytycznych do złamanych punktów regulaminu.
- 4.7. Przekroczenie niektórych punktów regulaminu wiąże się z niedyscyplinarnymi środkami interwencji administracji (np. usunięcie wiadomości + podanie powodu w wiadomości prywatnej, wyciszenie na 10 minut), określonymi w wytycznych do tych punktów.
Dla administracji: To jest punkt informacyjny dla użytkowników, a dla nas stanowi podkładkę do niestandardowych wytycznych pod niektórymi punktami, zwłaszcza w sekcji 3 regulaminu („Bezpieczeństwo”), choć występują też w innych sekcjach.
- 4.8. Członek administracji samodzielnie może podjąć interwencję w sprawie złamania jednego punktu regulaminu, nawet jeśli złamano ich wiele.
Dla administracji: Ma to na celu usystematyzowanie naszych interwencji, by nie były już ani chaotyczne, ani mogące łatwo zostać posądzone o przesadność. Kiedy samodzielnie interweniujemy, opieramy się na jednym punkcie regulaminu i wytycznych wobec niego, tym, w naszej ocenie, najważniejszym w danej sytuacji. Mogło dojść do złamania wielu punktów, dlatego po każdej interwencji informujemy administrację, byśmy razem to przeanalizowali i ewentualnie rozszerzyli karę zgodnie z punktem 4.9. Z tego powodu po zakończonej interwencji informujemy też użytkownika, że sytuacja jest analizowana przez administrację i ostateczna kara może się jeszcze zmienić, dopóki nie pojawi się log.
- 4.9. Przekroczenie kilku punktów regulaminu jednocześnie może poskutkować konsekwencjami nieuwzględnionymi w wytycznych, pod warunkiem, że zostaną one uzgodnione z resztą administracji. Możliwa jest też zmiana kary po samodzielnej interwencji administratora, po uzgodnieniu wspólnego stanowiska administracji.
Dla administracji: Ten punkt powstał jako wyjaśnienie, jak powinniśmy postępować przy jednoczesnym złamaniu kilku punktów — by zarówno dla nas, jak i użytkowników, było to jasne. Możemy np. pominąć wtedy kilka szczebli drabinki, biorąc pod uwagę ciężkość i szkodliwość przewinienia lub zdecydować o utrzymaniu kary nałożonej podczas samej interwencji.
- 4.10. Interwencja u osoby z historią wpisów w kartotece przebiega zgodnie z wytycznymi i punktem 4.8. Po jej zakończeniu administracja koryguje karę, posługując się drabinką lub wypracowując, w zależności od ciężkości obecnego i wcześniejszych przewinień, wspólne stanowisko.
Dla administracji: Punkt o podobnym znaczeniu do 4.8, ale odnosi się do recydywistów. W takim przypadku najpierw postępujemy standardowo, zgłaszamy na kanale administracyjnym jednak, że to recydywa. Na tej podstawie cała administracja ustala karę — wejście o jeden lub kilka szczebli drabinki wyżej, powtórzenie kary z zastosowanego już szczebla lub utrzymanie kary nałożonej w wyniku interwencji — wszystko w zależności od ciężkości i szkodliwości przewinienia, a także od czasu, który minął od ostatniej kary.
- 4.11. Skarga jest oficjalną drogą zgłoszenia administracji powtarzającego się zachowania łamiącego regulamin serwera przez innych użytkowników, zwłaszcza ze strony Operatorów lub Half-Operatorów. W przypadku jej nadużywania bez podstaw formalnych, prawo do korzystania z niej może zostać Ci odebrane. Zawiera ona:
- informację, czy ma zostać przekazana anonimowo;
- złamane punkty regulaminu z podlinkowanymi wiadomościami stanowiącymi przykład do każdego z nich (bez omówienia);
- osobistą opinię i powód złożenia skargi w formie krótkiej wypowiedzi (maksymalnie 1000 znaków).
Dla administracji: Powodem wprowadzenia tej zasady jest chęć ukrócenia praktyki tworzenia zarówno wielkich skarg o rozmiarach małej książki (to się zdarzało), jak i mikroskarg na dwa zdania pisanych na bieżąco podczas dyskusji (też się zdarzało). Przy okazji też wyciągnięcie w każdej skardze tego, co jest ważne — konkretnych sytuacji do weryfikacji pod kątem złamania konkretnych punktów regulaminu. Jeśli przychodzi skarga zawierająca zbyt dużo lub zbyt mało informacji, należy poinstruować użytkownika, by przerobił ją zgodnie z instrukcją. Taki format skargi — stawiający nacisk na kwestie merytoryczne — ma w zamierzeniu ograniczyć jej konfliktogenność, zarówno w gronie administracji, jak i na serwerze. ZGŁOSZENIA Z PUNKTU 3.7 NIE PODLEGAJĄ TEMU SAMEMU WZOROWI I NIE MOŻNA WYMAGAĆ JEGO ZASTOSOWANIA W TAKIEJ SYTUACJI!
- 4.12. Rozpatrzenie skargi przez administrację odbywa się w kartotece oskarżonego i nie powinno zająć dłużej niż 14 dni. O powodach opóźnień skarżący musi zostać poinformowany.
Dla administracji: Po otrzymaniu, skarga jest przekazywana reszcie administracji, wklejana w kartotece oskarżonego, poddawana dyskusji oraz głosowaniu co do jej wyniku (odrzucenie lub proponowane przez uczestników dyskusji konsekwencje). Tę zasadę dobrze uwzględnić ze względu na absurdalnie długi czas oczekiwania na rozpatrzenie skargi w niedalekiej przeszłości. Wprowadza więc, by temu przeciwdziałać, z góry określony deadline — 2 tygodnie, po których przekroczeniu trzeba się dokładnie wytłumaczyć skarżącemu z przyczyny opóźnień.
- 4.13. Złamanie jednego punktu regulaminu przeoczone przez administrację można zgłosić nie posługując się formatem skargi. Zachowanie i sytuacje niebezpieczne dla Ciebie i/lub innych użytkowników, należy zgłaszać natychmiastowo bez formatu skargi, zgodnie z punktem 3.7.
Dla administracji: To jest punkt informacyjny dla społeczności. Jeśli otrzymasz donos na więcej niż jeden punkt regulaminu — poleć napisanie skargi. Jeśli otrzymasz skargę spełniającą wymogi do punktu 3.7 — przekaż ją nam z zastrzeżeniem, że to może być do 3.7 i sprawa jest pilna, a użytkownika poucz, by nie posługiwał się w takich sprawach drogą składania skargi (jest dłuższa i dyskusja na jej temat jest publiczna).
- 4.14. Apelacja jest oficjalną drogą zawnioskowania do administracji o zniesienie bądź skrócenie kary, gdy się z nią nie zgadzasz lub gdy chciałbyś wrócić do społeczności. Zawiera ona:
- link do Twojej kartoteki;
- działanie, o które chcesz zawnioskować (skrócenie/zniesienie bana, cofnięcie wpisu do kartoteki);
- argumentację w formie krótkiej i zwięzłej wypowiedzi (do 2000 znaków).
Dla administracji: Formalizacja apelacji ma sprawić, że dzięki konkretnemu i jasnemu dla nas formatowi, zapoznanie się z nią zajmie krócej i wypracowanie własnego stanowiska nie będzie wymagało żmudnego przekopywania się do sedna sprawy. Jeśli apelacja nie trzyma się określonych tu zaleceń, należy poinstruować użytkownika, by odpowiednio ją przerobił.
- 4.15. Rozpatrzenie apelacji odbywa się w kartotece nie powinno zająć dłużej niż 14 dni. O powodach opóźnień apelujący musi zostać poinformowany.
Dla administracji: To samo, co przy punkcie 4.11. Po otrzymaniu, apelacja jest przekazywana reszcie administracji, wklejana w kartotece apelującego, poddawana dyskusji oraz głosowaniu co do jej wyniku (odrzucenie lub zaakceptowanie). Przy apelacjach problem z terminami był mniejszy, ale wciąż był. Dlatego limit czasowy, dla konsekwentności, też został tu wprowadzony.
5. Administracja
- 5.1. Administrację serwera tworzą Half-Operatorzy (HOP) i Operatorzy (OP) (patrz: zakładki „Role” i „Administracja” oraz strona Struktury Administracji). Uprawnienia i zakres obowiązków tych ról znajdziesz w zakładce „Role”. Jedną z nich jest weryfikacja wieku, mogąca obejmować dostarczenie ocenzurowanego zdjęcia dokumentu potwierdzającego ten wiek (na takim zdjęciu ma być widoczna tylko nazwa dokumentu i data urodzenia oraz kartka z nickiem leżąca w polu widzenia).
Dla administracji: Skrótowe omówienie składowych administracji Discorda i jasne wskazanie, gdzie znajdziesz uprawnienia administracji.
- 5.2. Użytkownik jest zobowiązany do rozpoznawania członków administracji.
Dla administracji: Użytkownik musi wiedzieć kiedy administracja wydaje mu polecenia i jak oznaczone są osoby wchodzące w jej skład, by potrafił je rozpoznać.
- 5.3. HOP-em może zostać każdy użytkownik, którego podanie uzyskało większość w głosowaniu wewnątrz administracji. OP-em może zostać każdy HOP, którego podanie uzyskało większość w analogicznym głosowaniu, ale z którego jest wyłączony.
Dla administracji: Drogi dołączenia do administracji. Przy podaniu na HOP-a użytkownik składa podanie członkowi administracji, ten zakłada mu wątek i jest ono poddawane dyskusji i głosowaniu. Kandydatów na członka administracji poddaje się obowiązkowej weryfikacji wieku. Przy podaniu na OP-a, kandydat informuje o tym resztę administracji i zakłada sobie wątek, w którym dochodzi do dyskusji i głosowania, w ostatnim nie może on wziąć udziału.
- 5.4. Podanie do administracji powinno zawierać: informację o długości stażu na serwerze (w przypadku podania na OP — stażu w administracji), informację o ewentualnym wcześniejszym doświadczeniu w moderowaniu serwerów, cel przyświecający zgłoszeniu się na wybraną pozycję i krótkie przedstawienie swojej osoby (przy podaniu na OP opcjonalnie).
Dla administracji: Uporządkowanie, jakie informacje trzeba uwzględnić w podaniu na stanowiska administracyjne. W przypadku wpłynięcia podania z brakującymi podstawowymi informacjami, użytkownika należy poinstruować, by je uzupełnił, zanim przedstawi się podanie reszcie administracji. HOP składający podanie na pozycję OP działa w tej kwestii na własną odpowiedzialność, choć wybrakowane podanie nie będzie dobrze wyglądało w oczach uprawnionych do głosowania.
- 5.5. Podania do administracji nie może złożyć osoba z kartoteką obejmującą bana z innego powodu niż zbyt niski wiek wystawionego mniej niż 3 lata wcześniej.
Dla administracji: Punkt ten ma na celu wskazanie ciężkiej historii przewinień jako dyskwalifikującego kryterium przy przyjmowaniu podań. Jeśli ktoś nie szanował regulaminu, będąc zwykłym użytkownikiem, nie mamy podstaw, by ufać mu na tyle, by oddelegować go do pilnowania jego przestrzegania. Jeśli ktoś apelował o wykreślenie wpisu o banie i to zaakceptowaliśmy, może złożyć podanie, bo ma już czystą kartotekę. Jeśli odstęp między banem a złożeniem podania wynosi co najmniej 3 lata, postępujemy klasycznie, czyli podczas rozpatrywania podania po prostu bierzemy historię przewinień pod uwagę — nie blokujemy możliwości złożenia podania.
- 5.6. OP Order to obligatoryjne polecenie wystosowane przez członka administracji. Może być stosowany w celu przekazania ważnej informacji, przeprowadzenia akcji administracyjnej wobec użytkownika, przerwania zaognionej dyskusji lub wyciszenia konfliktów. Składa się z widocznej informacji, że go zastosowano oraz treści polecenia (np. OP Order czat stop).
Dla administracji: Punkt powstał po to, by rozszerzyć trochę rozumienie OP Orderu, który według starego regulaminu był tylko i wyłącznie zatrzymaniem czatu, a już od dłuższego czasu nie jest tylko tak używany. Celem jest określenie, kiedy można go użyć i jak ma wyglądać. Złamanie OP Orderu karamy wyciszeniem na 10 minut. OP Order obejmuje też sytuacje kryzysowe, gdy pojawia się wybitnie konfliktujący temat (przykład z EN: żarty z Talibów, przykład z PL: śmierć królowej Elżbiety), przy którym mamy duże trudności, by opanować nastroje.
- 5.7. Wątek administracyjny to wątek utworzony w celu przeprowadzenia akcji administracyjnej wobec konkretnego użytkownika lub grupy użytkowników. Tylko członkowie administracji oraz wskazani użytkownicy mogą się na nim udzielać.
Dla administracji: Punkt był w podobnym brzmieniu wpleciony w poprzedni regulamin. Domyślnym postępowaniem przy nieuprawnionym wtargnięciu na wątek administracyjny jest kick.
- 5.8. Administracja serwera, mimo autonomiczności, pozostaje pod nadzorem administracji witryny. W przypadku wystąpienia okoliczności przekraczających możliwości administracji serwera, administracja wiki ma prawo podjąć interwencję w celu ich rozwiązania.
Dla administracji: Ten punkt powstał, by opisać funkcjonującą od dłuższego czasu niesformalizowaną zasadę uzupełniania się tych dwóch struktur. Przy kryzysie kadrowym — administracja wiki może wyznaczyć spośród siebie zastępczy skład z pominięciem klasycznej ścieżki aplikacji. Jeśli dana administracja serwera jest wybitnie dysfunkcyjna — administracja wiki ma prawo wymienić poszczególnych jej członków lub nawet całość składu. Administracja wiki może więc interweniować w sytuacjach kryzysowych, których administracja serwera nie ma jak ogarnąć samodzielnie.